تبلیغات
بانوی امروز در حریم حجاب و نماز


 
اوقات شرعی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

یکی از دغدغه های والدین، عادت کردن فرزندان به نماز خواندن است.
با توجه به اینکه سیره عملی و نظری بزرگان و پیشوایان معاصر ما برگرفته و نسخه برداری شده از رفتار ائمه و بزرگان دین است ؛ بازخوانی رفتار آنها و عمل کردن به منش تربتی شان می تواند چراغ هدایتی برای ما در جهت تربیت درست اسلامی فرزندانمان باشد.
از "فاطمه طباطبائی" عروس امام خمینی (ره) نقل است که :« گاهی که امام پسر هشت ساله ام را می دیدند ، به او می گفتند( نمازت را خوانده ای؟) من می گفتم (آقا ! او هنوز به سن تکلیف نرسیده است ) می گفتند( بچه ها قبل از رسیدن به سن تکلیف باید رو به نماز بایستند تا عادت کنند.) اما بعد از سن تکلیف ، مگر کسی جرأت می کرد بیدار باشد و نمازش را نخواند !؟ امام نمی توانستند تحمل کنند که مکلف نمازش را قضا کند . البته برای بچه ها پیش نیامده بود. هر وقت که بچه ها را می دیدند می پرسیدند: ( نمازت را خوانده ای؟) اگر نخوانده بودند، اقا جا نماز خودشان را به آنها می دادند و می گفتند: ( برو وضویت را بگیر و بیا نمازت را بخوان ) بعد از نماز به آنها نصیحت می کردند که ( ببین اگر همین نماز را سر موقع می خواندی چقدر بهتر بود. خدا هم خوشش می آمد.

(برداشت هایی از سیره امام خمینی ج 3 ص 70)
میترا خسروبیک، کارشناس مسائل اجتماعی درگفتگو با طنین یاس درباه لزوم عادت دادن بچه ها قبل از سن تکلیف به اقامه نماز گفت: نماز در جامعه اسلامی فراتر از انجام یک رکن و تکلیف دینی بلکه یک مسئله اجتماعی است و با اقامه نماز جمعه و نمازهای جماعت بعد اجتماعی و سیاسی خاص پیدا می کند.
این کارشناس مسائل اجتماعی با بیان اینکه تربیت فرزندان در تمامی ابعاد اجتماعی ، اخلاقی ، دینی و ایدئولوژی های سیاسی ابتدا در خانواده پایه ریزی می شود و والدین از دوران طفولیت باید در پرورش ابعاد معنوی ،فکری و جسمی و اجتماعی فرزندان خود کار کنند اظهار کرد:  در دین اسلام به آموزش کودکان اهمیت خاصی داده شده است زیرا کودکان  دارای فهم ، قدرت درک و یادگیری بسیار بالایی هستند و بنابر روایات آنچه که فرزندان ما در سنین طفولیت یاد می گیرند مانند حکاکی روی سنگ پابرجا خواهند ماند.

وی با یادآوری این نکته که نماز به عنوان ستون دین باید از خردسالی به کودکان آموزش داده شود ادامه داد: تجربیات و مشاهدات نیز مؤیّد این مطلب است كه كودكان در تقلید و یادگیرى مفاهیم و مسائل دینى مثل نماز و روزه ، آمادگى بیش ترى در مقایسه با دیگر رفتارها و موضوعات از خود نشان مى دهند. این موضوع مؤیّد فطرى بودن خداجویى در كودكان است.
خسروبیک در خصوص عدم رقبت یا بی توجهی برخی از نوجوانان به اقامه نماز گفت : این گونه اعمال پیامد؛ عوامل محیطى است كه فطرت كودك را از مسیر خود منحرف كرده است.
عواملی که می تواند زاییده عدم حساسیت و اهمیت خانواده به مسائل دینی ، سختگیری ها و تعصبات و سختگیری های نامتعارف به مسائل دینی، آموزش هاى غلط و عدم آشنایى آنان با سیره ائمّه اطهار(علیهم السلام)و روش هاى تربیتى آنها باشد.
این کارشناس مسائل اجتماعی با تأکید بر آموزش تدریجی مسائل دینی نماز به کودک بیان کرد: آموزش های دینی که به کودکان داده می شود باید متناسب با درک و قوای ذهنی او باشد ؛ امام باقر(ع) در این زمینه می‌فرماید:ما اهل بیت، هنگامی كه كودكانمان به پنج سالگی رسیدند دستور می‌دهیم نماز بخوانند؛ ولی شما از هفت سالگی آنان را به نماز خواندن امر كنید، و ما در هفت سالگی امر می‌كنیم به اندازة توانایی‌شان نصف روز و یا بیشتر و یا كمتر روزه بگیرند و دستور می‌دهیم هنگامی كه تشنگی و گرسنگی بر آنان غالب شد، افطار كنند. این عمل برای آن است كه به روزه گرفتن عادت كنند. پس شما كودكان خود را در نُه سالگی به اندازة توانایی‌شان امر به روزه گرفتن كنید و چون تشنگی و گرسنگی بر آنان غالب گردید، افطار كنند.
خسروبیک در ادامه ؛‌ خواندن اذان و اقامه در گوش نوزاد را نخستین حرکت در آشنایی و آموزش مسائل معنوی او دانست و اظهار کرد:  ایجاد علاقه در کودک برای ارتباط قلبی با خدا، حضور کودک در اماکن مذهبی، استفاده از شیوه های تشویقی و محبت آمیز در آموزش تکالیف مذهبی ، ایجاد فضای معنوی در خانه و اجتماع ،  ارائه درست مباحث دینی در مدارس را از مهم ترین راهکارهای گرایش کودکان به نماز و نهادینه کردن آن در نوجوانی فرزندان دانست .
طبقه بندی: فرزند صالح، نماز کودکانه، حدیث بندگی، عطر نماز،
[ یکشنبه 9 شهریور 1393 ] [ 06:49 ق.ظ ] [ a p ]
درباره وبلاگ

حجاب و نماز دو گوهر گرانبها در وجود تمامی انسان هاست که حجاب را زینت زن و نماز نشان دهنده ایمان او معرفی می کنند و این دو در کنار هم سبب رضایت خداوند سبحان و موجب سعادت انسان هاست.
به همین سبب خداوند متعال و پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و تمامی معصومین بزرگوارمان ، به انجام این دو فریضه بسیار امر فرموده اند و این وبلاگ بدین دلیل بانوی امروز نام گرفته است که، بانوی امروز در حریم حجاب و نماز، از هر نوع گزندی در امان خواهد بود....
بیمه ایران شهرکرد
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب