تبلیغات
بانوی امروز در حریم حجاب و نماز


 
اوقات شرعی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

نهاد خانواده، اصلی‌ترین ركن جامعه و بستر فرهنگ‌های گوناگون و زمینه ساز خوشبختی و یا بدبختی انسان‌ها و ملت ها است. و از این رو، اسلام كه برنامه سعادت و تكامل بشر است عنایت ویژه‌ای به سلامت، رشد و پویایی این نهاد سرنوشت ساز دارد. خانواده، نهادی است كه بر پایه‌ ازدواج زن و مرد، شكل می‌گیرد و با تولید مثل توسعه می‌یابد. این نهاد، اساس سازندگی شخصیت انسان و مهم‌ترین عامل تكامل جامعه بشری است. پیامبر اكرم صلی صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «در اسلام بنیادی نهاده نشده كه در نزد خدا، از ازدواج، محبوب‌تر باشد.»1- حسن خلق
خداوند در قرآن می‌فرماید: جلوه رحمت خداست كه بر مردم نرم خو و مهربان باشی، اگر تند خو و سخت دل بودی، مردم از حول محور وجود تو پراكنده می‌شوند. حضرت مجتبی علیه السلام می‌فرمایند: خوبترین خوبی‌ها، اخلاق نیك است. حضرت محمد صلوات الله علیه و آله  فرمودند: «محبوبترین شما نزد من، و نزدیكترینتان به من در قیامت، خوش خلق‌ترین شماو آن كسی است كه دارای شدیدترین تواضع باشد.

2–محبت
اصل محبت و عشق را، حضرت حق در قلب زن و شوهر نسبت به یكدیگر قرار داد و آن را از نشانه‌های وجود خود دانست و این حقیقت، نمایشگر عظمت مسئله محبت زن و مرد، بخصوص عشق و علاقه مرد به زن است.
این محبت و عشق در ابتدای ازدواج، حتی قبل از عقد، شكوفا می‌شود و به نهایت می‌رسد .بر مرد و زن است كه این نعمت باطنی  و این حالت عالی قلبی كه موجب خوشی در زندگی ، عیش ، عشرت ، صفا و پاكی است را توسط جانبداری از هم، گذشت و عفو ، خوش اخلاقی و تعاون، توقع به اندازه از یكدیگر، حفظ شخصیت و شئون طرفین و پرهیز از بگو و مگوهای بی‌قدر و قیمت حفظ كنند.. از عللی كه باعث ضربه خوردن به عشق و محبت است بپرهیزند كه حفظ بنای عشق عبادت و خراب كردن خانه محبت بدون تردید معصیت و موجب عقاب الهی در قیامت و سبب عذاب در زندگی دنیائی است.
حضرت صادق علیه السلام برای كسی كه هنر جلب محبت دیگران را نسبت به خود دارد دعا كرده و می فرماید: خدا رحمت كند انسانی كه دوستی مردم را به جانب خود جلب می‌كند.
تبدیل عشق و علاقه به كینه ، نفرت و دشمنی در صورتی كه ملاك عقلی و شرعی در كار نباشد، تبدیل نعمت حق به ناسپاسی است، حفظ محبت و ابراز آن به یكدیگر مسبب خوشحالی در دنیا و آخرت است.
در حدیث قدسی آمده: آفریده ‌ها عیال من هستند. محبوبترین آنها نزد من، مهربانترین ایشان نسبت به آفریده من و آنكه در راه برطرف كردن نیازشان سعی و كوشش بیشتری دارد.
بر اساس این مطالب، محبت در قلب زن نسبت به مرد و عشق در قلب مرد نسبت به زن از نشانه‌های وجود خدا و از نعمتهای خاص حضرت حق است که بهترین علت برای تداوم زندگی و ظهور صفا و صمیمیت در صحنه حیات است که ازدیاد آن لازم و دوری از آن واجب است.
امام صادق علیه السلام فرمودند:‌ زُیّنَ لِنّاسِ حُبُّ الشَهَواتِ مِنَ النساءِ ‌و البنین.
مردم لذتی در دنیا و آخرت بیش از لذت از زن نمی‌برند و این است قول حق.
البته باید به این حقیقت توجه كرد، كه عشق و محبت به زن جنبه افراط به خود نگیرد، محبت در حد افراط انسان را از پیمودن راه حق و انجام عمل صالح باز می‌دارد، بخصوص اگر زن از طریق عشق مرد به خودش بخواهد بر مرد حكومت كند و خواسته‌های اضافی خود را بر مرد تحمیل كند.
علاقه و محبت به زن و به هر چیزی باید تابع ایمان انسان به حضرت حق و روز قیامت باشد و مانع حركت انسان به سوی كمالات و انجام اعمال صالحه نشود. اگر محبت به زن بخواهد بستری برای معصیت ، اسراف یا خودداری از انجام فرائض حق گردد، باید تعدیل شود كه اینگونه محبت، آمیخته با حالت شیطانی و بدور از رضا و خشنودی حق است.

3- كم‌توقعی
هر مرد و زنی از نظر جسمی و روحی دارای قوت و قدرتی مخصوص به خود است، درك این قدرت و قوت، بستگی به مدتی معاشرت و برخورد طبیعی و اخلاقی دارد.
در سوره بقره آیه 286 ، انعام آیه 152 ، اعراف آیه 42 و مومنون آیه 62 به این حقیقت اشاره کرده که هیچ كس را جز به اندازه توان او تکلیف نمی کنیم .
با استناد به آیات قران زن و شوهر، باید در مسأله درخواستها و توقعاتشان از یكدیگر، این اخلاق كریمانه و صنعت رحیمیه حضرت حق را سرمشق و الگوی خود قرار دهند. اولاً چه در امور مادی وچه در امور معنوی خارج از قدرت و طاقت، از یكدیگر چیزی نخواهند . باید  قدرت و توان یكدیگر را در خواسته‌ها در نظر بگیرند ،توقعات خود را به اندازه وسع و طاقت موجود قرار داده تاحدی كه به شیرینی و با  اشتیاق انجام شود.
پرتوقعی گاهی همان ارائه تكلیف بیش از حد طاقت است، بدون شك وقتی خواسته پرتوقع از طرف همسر تحقق پیدا نكند، موجب كدورت در دل، كینه و نفرت و در نتیجه تلخ شدن زندگی و خراب شدن ساختمان صمیمیت، عشق و محبت است.
امام صادق علیه السلام فرمودند: برای بهشت دری است به نام معروف، از آن در جز اهل معروف وارد نمی‌شوند و اهل معروف در دنیا، اهل معروف در آخرتند.  كم‌توقعی نوعی معروف، حسنه‌ای از حسنات روحی است چرا زن و شوهر در این تجارت پرسود شركت نكنند و تا پایان عمر خود، از این حقیقت الهی  بهره‌مند نشوند.

4- گذشت و عفو
زن و شوهر ممكن است گاهی نسبت به یكدیگر مرتكب خطا و اشتباه شوند، زن امكان دارد در مسئله خانه‌داری، توجه به فرزندان، رعایت حق شوهر دچار خطا شود، مرد نیز ممكن است در رفتار و كردار، كارگردانی نسبت به منزل وقضاوت در حق زن دچار اشتباه شود، اشتباه و خطائی كه از هر دو طرف قابل گذشت و عفو است. عفو و گذشت آراسته به احسان است.به فرموده قرآن عفو کنندگان محبوب خدا هستند «و العافینَ عَنِ النّاسِ و الله یُحِّبُ المُحْسنین»
عفو و گذشت به اندازه‌ای مهم است كه قرآن مجید اجر عفو كننده را بر خدا می داند: فَمن عَفا و اَصْلَح فَاجْرهُ علی الله  كسی كه گذشت كند و اصلاح نماید اجرش بر خداست.
امام صادق علیه السلام فرمود: سه چیز از مكرمت‌های دنیا و آخرت است، گذشت از كسی كه بر تو ستم كرده، صله رحم کسی كه با تو بریده، بردباری نسبت به آنكه در حق تو به نادانی رفتار كرده است.
براساس آیات قرآن و روایات: عفو محبوب خدا، اجر عفو كننده برخدا، از مكارم دنیا و آخرت، موجب نجات از جهنم، و همرنگی با اهل بیتاست همچنین گذشت کم، نشانه بیماری ، عیب باطن، و شرارت نفس انسان است.

5- تغافل
خود را به فراموشی زدن یا تغافل از صفات بسیار پسندیده و با ارزشی است  كه درمیان مردم بسیار كم است. دیدن خطا و تقصیر، مشاهده عیب و نقص، و خود را به فراموشی زدن، به شكلی كه طرف مقابل یقین كند، انسان از مسئله به هیچ عنوان مطلع و آگاه نشده، از عالیترین حالات روحی و پرقیمت‌ترین صفات انسانی است.
این نهایت كرامت و بزرگواری شخصیت فرد است كه مرد از زن خود خطائی ببیند یا زن از شوهر خود اشتباهی ملاحظه كند، و خود را در كمال جوانمردی و كرامت، عمداً به فراموشی بزند وآن را در تمام پیش‌آمدهای آینده حفظ كند.
امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: نیمی از وجود عاقل وخردمند  صبر و بردباری است و نیم دیگرش خود را به فراموشی زدن است. و نیز فرمودند: تدبیری مانند خود را به بی خبری زدن، و حلمی همچون خود را به فراموشی زدن نیست.
توقع عصمت همه جانبه داشتن، بی‌گذشتی، به رخ كشیدن خطا، و به قول معروف مته در خشخاش گذاشتن همه و همه خلاف اخلاق است و امیرالمومنین علیه السلام آن را باعث ناگواری زندگی می داند.
عفو و گذشت و از آن بالاتر تغافل ، برای زن و شوهر امری لازم است و با این گونه صفات پسندیده و اخلاق حمیده عیش و زندگی همراه با لذت و خوشی برقرار می شود که باعث آرامش كامل جسم و جان در مقابل هجوم بسیاری از امراض و بیماری هاست.

6- تقوا و عدالت
بر زن و شوهر لازم است نسبت به یكدیگر مسائل الهی و دستورات اسلامی را رعایت كنند، رعایت واقعیات جز با بكارگیری تقوا و عدالت، یعنی پرهیز از سیئات ، بدخلقی و رفتار ناپسند امكان ندارد . عدالت یعنی دور بودن از افراط و تفریط در تمام برنامه‌ها.
ستم به زن از جانب مرد، ستم به مرد از جانب زن به هر اندازه كه باشد، گرچه گروهی آن را قابل توجه ندانند؛ قبیح است.
ضعف های زن و مرد باید با برخوردهای زیبای هم جبران شود. آن ها نباید با هم بجنگند و خانه را میدان مبارزه و جارو جنجال قرار دهند.
امیرالمومنین در نامه‌ای خطاب به امام حسن مجتبی (ع) مسائل مهمی را متذكر شدند. از جمله درباره هویت زن نوشتند: همانا زن دسته گلی خوشبو است، نه منبع قدرت و نیروی جسمی.

نتیجه:
برای ایجاد خانواده‌ای موفق، ابتدا باید از بنیان گزینش والایی داشته باشیم یعنی در  انتخاب همسری شایسته قدم محکمی برداریم چرا که  همه مسائل زندگی به زن ، مرد و معیارهای وجودی آنها بستگی دارد که هر چقدر این معیار ها با قرآن وسیره اهل بیت هم خوانی داشته باشد بیشتر می توانیم طعم عشق،موفقیت و داشتن خانواده ای اسلامی و موفق را بچشیم.
طبقه بندی: ازدواج ایرانی،
برچسب ها: خانواده موفق، نهاد خانواده، اصلی‌ترین ركن جامعه، خانواده خوشبخت،
[ جمعه 10 آبان 1392 ] [ 04:16 ب.ظ ] [ a p ]
درباره وبلاگ

حجاب و نماز دو گوهر گرانبها در وجود تمامی انسان هاست که حجاب را زینت زن و نماز نشان دهنده ایمان او معرفی می کنند و این دو در کنار هم سبب رضایت خداوند سبحان و موجب سعادت انسان هاست.
به همین سبب خداوند متعال و پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و تمامی معصومین بزرگوارمان ، به انجام این دو فریضه بسیار امر فرموده اند و این وبلاگ بدین دلیل بانوی امروز نام گرفته است که، بانوی امروز در حریم حجاب و نماز، از هر نوع گزندی در امان خواهد بود....
بیمه ایران شهرکرد
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب