تبلیغات
بانوی امروز در حریم حجاب و نماز


 
اوقات شرعی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

سنگینی نماز نشان دهنده این است كه روح خشوع نسبت به پروردگار نداریم، چرا که نداشتن خشوع، باعث سنگینی نماز می شود، پس اگر می خواهیم نماز برای ما لذت آور باشد و عاشقانه به سوی نماز برویم لازمه اش تمرین خشوع است.
خشوع در واقع چیزی جز حضور قلب توام با تواضع و ادب و احترام نیست. از همین رو مومنان تنها به نماز به عنوان یك كالبد بی روح نمی نگرند، بلكه تمامی توجه آنها به باطن و حقیقت نماز است. رسول گرامی اسلام(ص) می فرماید: خشوع، زینت و زیور نماز است.
نماز به انسان درس خشوع می دهد و چه خوب است نمازگزار این صفت را در غیر نماز هم داشته باشد. قطعا كسی كه در نماز خشوع كامل دارد در خارج از نماز هم این صفت همراه اوست.
در حدیثی حضرت علی (ع) می فرماید: سجده كردن بدنی، گذاشتن جاهای نیكوی صورت بر خاك و روی آوردن به زمین با دو كف دست و كناره های دو پا،همراه با خشوع دل و پاكی نیت است.روح نماز حضور قلب است، همچنان كه امیر المومنین(ع) در حدیثی می فرماید: سجده نفسانی كه روح سجده است رها بودن دل از امور فناپذیر و روی آوردن با تمام وجود به امور جاودان و كندن كبر و تعصب بیجا و قطع همه علایق دنیوی و آراسته شدن به اخلاق نبوی است.

آثار خشوع در نماز
- حضور قلب؛ معیار قبولی نماز، حضور قلب است. به هر مقدار حضور قلب باشد، نماز مورد قبول واقع می شود. امام زین العابدین (ع) می فرماید: همانا نماز بنده پذیرفته نمی شود، مگر آنچه را كه با قلبش به نماز توجه كرده است. پس مقدار قبول نماز بستگی به خشوع نمازگزار دارد. حضرت علی (ع) می فرماید: در حال كسالت و حیرت زده نماز نخوانید و در حال نماز به فكر خودتان نباشید، زیرا در محضر خدا ایستاده اید. به درستی كه آن مقدار از نماز بنده قبول می شود كه قلبا به خدا توجه داشته باشد.

- آسان بودن نماز برای خاشعان؛ نماز برای غیر خاشعان سنگین و دشوار است و دشوار نیامدن نماز برای انسان، نشانه خشوع اوست. سنگینی نماز برای ما، نشان دهنده این است كه روح خشوع نسبت به پروردگارمان نداریم. نداشتن خشوع، باعث سنگینی نماز می شود. خداوند در سوره بقره آیه 45 نماز را برای غیر خاشعان سنگین می داند؛ در زندگی از صبر و نماز كمك بگیرید، هر چند نماز كار مشكلی است مگر برای فروتنها.پس اگر می خواهیم نماز برای ما لذت آور باشد و عاشقانه به سوی نماز برویم و هنگام رسیدن به وقت نماز خوشحال باشیم و در نماز غرق معنوی الهی شویم، لازمه اش تمرین خشوع است.

- پاك شدن از گناهان؛ نماز با حالت خشوع و حضور قلب باعث پاك شدن گناهان می شود. رسول گرامی اسلام(ص) می فرماید: كسی كه دو ركعت نماز بخواند و در آن دو ركعت قلب خود را به چیزی از امور دنیا مشغول نكند،خداوند گناهانش را می آمرزد.

- نماز بازدارنده از منكرات؛ یكی از مهمترین ویژگی های و خاصیت نماز آن است كه نمازگزار را از فرو رفتن در منجلاب فساد و منكرات باز می دارد و او را از ارتكاب گناهان كبیره نهی و منع می كند.

البته مسلم است كه این اقتضای نمازاست نه اینكه علت تامه ای برای آن باشد؛ یعنی بدیهی است كه توجه بنده و عبد خدا پنج بار در روز به سوی پروردگارش و با خضوع و خشوع و خاكساری نماز را به جای آوردن،به ویژه اگر در محیط اسلامی باشد،انسان را همواره به یاد خدا می اندازد و اگر انسان خدا را فراموش نكرد و او را حاضر و ناظر ندید بی گمان دست به گناهان بزرگ و فحشا و منكرات نمی زند؛ چرا كه اذكار و آیاتی كه در نماز آمده است، انسان را به وحدانیت و ایمان به پیامبر و كتاب آسمانی در روز قیامت وا می دارد و بالطبع گناه در انسان كم می شود.

حال چنانچه نماز خواندن صرفا یك عادت نباشد، بلكه با خضوع و خشوع و فروتنی و خاكساری انجام پذیرد و با دقت تمام و با كل وجود نمازگزار به ذات اقدس احدیت توجه نماید، بی گمان نماز انسان را از كارهای زشت و قبیحی كه فطرت انسان از آن بیزار است باز می دارد. این بازدارندگی نسبی است؛ یعنی هر چقدر خلوص و خشوع و حضور قلب در نماز گزار بیشتر باشد بازدارندگی از منكرات و فحشا در انسان بیشتر و افزونتر می شود و هر چه خلوص و خشوع كمتر باشد، تاثیر این ویژگی نماز كمتر می شود. تا جایی كه اگر خشوع در نماز تباشد نماز صرف یك عادت می شود كه در این موقع تاثیر نهی از منكر در آن بسیار كم می گردد.طبقه بندی: حدیث بندگی، عطر نماز، فرزند صالح،
[ سه شنبه 11 آذر 1393 ] [ 08:30 ق.ظ ] [ a p ]
درباره وبلاگ

حجاب و نماز دو گوهر گرانبها در وجود تمامی انسان هاست که حجاب را زینت زن و نماز نشان دهنده ایمان او معرفی می کنند و این دو در کنار هم سبب رضایت خداوند سبحان و موجب سعادت انسان هاست.
به همین سبب خداوند متعال و پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و تمامی معصومین بزرگوارمان ، به انجام این دو فریضه بسیار امر فرموده اند و این وبلاگ بدین دلیل بانوی امروز نام گرفته است که، بانوی امروز در حریم حجاب و نماز، از هر نوع گزندی در امان خواهد بود....
بیمه ایران شهرکرد
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب